Ile gotówki potrzeba na kredyt mieszkaniowy?

Data: 18 luty 2014 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Obecnie starając się o kredyt hipoteczny wymagane jest posiadanianie wkładu własnego stanowiącego 5% wartości mieszkania. W błędzie są Ci, którzy uważają, że to jedyna gotówka jaką należy posiadać.

Zaczynając od początku 5% wymaganych środków własnych przy zakupie lokalu za 300 tys.zł to 15 tys.zł w gotówce, które musi posiadać przyszły kredytobiorca. Dla powyższego przykładu, kolejny koszt to opłata notarialna w wysokości około 1700 zł , następnie założenie księgi wieczystej i wpis do niej - 260 zł, a także dodatkowo płatne odpisy aktu notarialnego dla kredytobiorcy, banku czy sądu.

Opłaty bankowe
Za udzielenie kredytu mieszkaniowego banki pobierają prowizję. Wysokość prowizji kształtuje się w przedziale od 1-3% w zależności od oferty banku, czasowych promocji, kwoty kredytu, a nawet od zdolności kredytowej klienta (oceny ryzyka udzielenia kredytu przez bank, niskie ryzyko to niższa prowizja).
W ofertach promocyjnych pojawiają się także oferty kredytów hipotecznych „0% prowizji”, jednak w większości przypadków „brak prowizji” banki nadrabiają w postaci podwyższonej marży kredytu, dodatkowych ubezpieczeniach czy innych produktach z których należy skorzystać w ramach promocji. Może się okazać, że koszt jednorazowej prowizji będzie korzystniejszy niż np. podwyższona marża w całym okresie kredytowania.

Prowizję niektóre banki doliczają do ogólnej wartości kredytu, jednak nie jest to regułą. Warto się dowiedzieć czy w banku, którym staramy się o kredyt prowizja jest doliczna do kredytu. W przeciwnym przypadku trzeba się liczyć z dodatkową gotówką w kwocie kilku tysięcy na prowizję bankową.

Ubezpieczenia
Kolejne opłaty to koszt tzw. ubezpieczenia pomostowego, wymaganego przez Bank, które obowiązuje od wypłaty kredytu do momentu uprawomocnienia się wpisu do hipoteki na rzecz banku. Przy zakupie mieszkania już wybudowanego trwa to niedługo, natomiast przy finansowaniu mieszkania, które jest w początkowej fazie budowy, oczekiwanie na wpis do hipoteki może się wydłużyć od kilku do kilkunastu miesięcy.

Obowiązkowe jest także ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Koszt tego ubezpieczenia od kilku do kilkuset złotych miesięcznie.
Niektóre banki wymagają także tzw. ubezezpienia niskiego wkładu własnego - w zależności od banku „niski” może to być 5% lub nawet 20%. Tym samym starając się o kredyt na 95% wartości nieruchomości kredytobiorca musi wykupić ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego od brakujących 15%.
Inne ubezpieczenia, które nie są obowiązkowe, ale coraz częściej wymagane jako np. warunek udzielenia kredytu czy niższej marży to ubezpieczenie na życie oraz od utraty pracy.

Podsumowanie
Ile przyszły kredytobiorca musi posiadać gotówki? Na powyższym przykładzie jest to kwota około 18,5 tys.zł w gotówce powiększona o dodatkowe opłaty bankowe (od kilku nawet do klikunastu tysięcy złotych ). W zależności od oferty banku opłaty mogą być kredytowane, płatne miesięcznie lub płatne jednorazowo z góry za pewien okres czasu.

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10