Kredyty hipoteczne 2014 - co nas czeka w 2014 roku?

Data: 27 grudzień 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Od 1 stycznia 2014 roku banki będą musiały się dostosować do zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która zakazuje finansowania kredytem mieszkaniowym całości nieruchmości. Przyszli kredytobiorcy będą musieli posiadać co najmniej 5% wkładu własnego (średnio będzie to kilkanaście tysięcy złotych). Należy pamiętać, że oprócz gotówki na wkład własny, kupujący ponosi koszty okołotransakcyjne czy koszty urządzenia mieszkania. Powyższe czynniki mogą nieznacznie ograniczyć popyt na mieszkania.


Według prognoz analityków i komunikatu po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wzrost stóp procentowych w 2014 roku, który przekłada się na wyższe oprocentowanie kredytów, wyższe raty kredytowe nie powinien mieć miejsca, przynajmniej do połowy 2014 roku. Obecnie trzymiesięczny WIBOR od którego zależy cena kredytu wynosi 2,65%. Do stawki WIBOR, banki doliczają swoją stałą marżę i w ten sposób otrzymujemy oprocentowanie kredytu hipotecznego.


Także od 1 stycznia 2014 roku  zacznie obowiązywać rządowy program „Mieszkanie dla młodych” (MDM), którego beneficjentami będą osoby do 35 lat, kupujące pierwsze mieszkanie.


Więcej o warunkach i programie Mieszkanie dla młodych


Wnioski o  kredyt z dofinansowaniem w ramach programu MDM będzie można składać od 1 stycznia 2014r. tylko w PKO Bank Polskim i Banku PEKAO.W lutym do programu mają dołączyć inne banki.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10