Co bank sprawdza przy kredycie hipotecznym?

Data: 27 sierpień 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Banki przede wszystkim sprawdzają zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty całej kwoty kredytu hipotecznego w danym okresie czasu powiększonego o odsetki oraz opłaty wynikające z umowy kredytowej. Poza rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, które określają m.in. zasady obliczania zdolności kredytowej oraz wysokość maksymalnej miesięcznej raty kredytu, banki sprawdzają historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).


Baza BIK zawiera informacje na temat historii kredytowej klientów, w tym niespłaconych kredytów, zaległych płatności np. za telefon. Przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy, należy spłacić wszystkie zaległości i „wyczyścić BIK”. W bazie także znajdują się informacje o terminowo spłaconych kredytach, co pozytywnie wpływa na wiarygodność w oczach banku. Niestety osoby, które nie posiadają żadnej historii w BIK-u mogą zostać potraktowane z dużą ostrożnością.


W momencie wypełniania wniosku o kredyt hipoteczny nie wolno niczego naciągać ani zatajać , prawdopodobnie bank się o tym prędzej czy później dowie. Efektem takiego działania będzie odmowa udzielenia kredytu. Warto pamiętać ,aby przy wypełnianiu wniosku kredytowego  zadeklarować zgodnie ze stanem faktycznym tzw. miesięczne koszty utrzymania. Przy zaniżonych kosztach utrzymania, bank przyjmie swoje wartości  (jakie to będą kwoty – dla samotnej osoby od 600 do 1000zł miesięcznie).


Obecnie standardową procedurą w bankach jest dostarczenie wyciągu z konta bankowego przez przyszłego kredytobiorcę. Banki w ten sposób analizują nie tylko dochody, ale także wydatki. Dla analityka bankowego, wyciąg z konta bankowego dostarcza niezbędnych informacji o rzeczywistych wydatkach oraz historii wydatków. Jest to najprostsza, ale nie jedyna metoda na weryfikację  informacji zawartych we wniosku kredytowym.


Klienci często składają kilka wniosków do różnych banków sądząc, że w ten sposób zwiększą szansę na kredyt mieszkaniowy. Jednak efekt może być odwrotny, ponieważ  przy każdym wniosku bank złoży zapytanie o historię kredytową do BIK, co zostanie odnotowane. W przypadku wielu zapytań w krótkim czasie, bank może mieć wątpliwości czy w poprzednich instytucjach nie  znaleziono czegoś co przekreśla szanse na kredyt i spowodowało złożenie wniosku w kolejnym banku.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10