Kredyt hipoteczny - wziąć czy poczekać?

Data: 16 sierpień 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Jeśli planujesz zakup mieszkania, budowę domu i zastanawiasz się czy warto wziąć kredyt mieszkaniowy czy może poczekać, przeczytaj poniższą analizę obecnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Pomoże Ci to w podjęciu właściwej decyzji.


Niskie stopy procentowe  i wyższa marża banków


Obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) spowodowały, że kredyty mieszkaniowe są rekordowo nisko oprocentowane  - od 4 do 4,5% w skali roku. Jak będą się kształtowały stopy procentowe w następnych miesiącach, zależy od decyzji podjętych przez RPP na kolejnych posiedzeniach rady. Jednak wszystko wskazuje na to, że dalsze obniżki stóp procentowych są mało prawdopodobne.


Negatywną informacją jest to, że większość banków od wiosny podniosło marżę kredytową. Tylko jeden bank zdecydował się na obniżkę. Wzrosły także koszty ponoszone przez kredytobiorców z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego czy obowiązkowych ubezpieczeń na życie, które banki wymagają przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Wprowadzona w ostatnich miesiącach zmiana polityki kredytowej banków uderzy w niektórych klientów (o niższych dochodach), którzy mogą nie otrzymać kredytu lub znacznie niższą kwotę kredytu.


Pozytywne zmiany dla kredytobiorców, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku to zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego (nowelizacja rekomendacji S), które dotyczą zmiany obliczania zdolności kredytowej. W przyszłym roku banki będą uwzględniać 30-letni okres spłaty , obecnie jest to 25 lat, nawet jeśli kredyt został zaciągnięty na 40 lat.


Ostatnie kilka miesięcy, aby wziąć kredyt bez wkładu własnego


Rok 2013 jest ostatnim, w którym możesz starać się o kredyt mieszkaniowy bez własnych oszczędności. W 2014 roku, aby wziąć kredyt hipoteczny będzie wymagany co najmniej 5% wkład własny. Z roku na rok wymagany udział środków własnych będzie rósł, aż do 20% w 2017 roku.


Zmianie także ulegnie maksymalna kwota wynagrodzenia, którą będzie można przeznaczyć na spłatę kredytu. Obecnie nieprzekraczalną granicą jest 50% wynagrodzenia dla osób zarabiających średnią krajową, a dla lepiej zarabiających 65%. Od 2014 rekomendacja S ograniczy te wskaźniki do odpowiednio 40 i 50% wysokości wynagrodzenia, z tym że przekroczenie tych wartości nie będzie zabronione.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10