Wakacje kredytowe w ofercie banków

Data: 5 sierpień 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Większość banków w umowach kredytowych zawiera zapis, który umożliwia karencję w spłacie kredytu mieszkaniowego. Popularne „wakacje kredytowe” w ofercie banków to standard. Jednak, aby skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty należy odpowiednio wcześniej złożyć wniosek, ponieważ jego rozpatrzenie trwa od 1 do 2 tygodni. Dodatkowo kredytobiorcy wnioskujący o wakacje kredytowe powinni spełniać wymogi formalne, jak np. terminowa spłata dotychczasowego kredytu.


W zależności od banku możemy zawiesić całą ratę kredytu lub tylko część kapitałową. Długość wakacji kredytowych w większości instytucji to 1 miesiąc .

PKO BP oferuje zawieszenie 1 całej raty, raz do roku. Identyczne warunki oferuje BGŻ, BPH, Bank Millennium jak i Raiffeisen Polbank, który dodatkowo 2 razy w roku oferuje możliwość regulowania rat.


W niektórych instytucjach jak np. Alior Banku można otrzymać maksymalnie 3 miesiące wakacji kredytowych w całym okresie spłaty. Z kolei w BZ WBK można zawiesić spłatę części kapitałowej przez 6 miesięcy tylko raz w całym okresie kredytowania.


Najlepiej wypada Bank Pocztowy, który oferuje jednorazowo nawet do 12 miesięcy zawieszenia całości raty, a w całym okresie kredytowania nawet 18 miesięcy, jednak decyzja o przyznaniu tak długiej karencji jest indywidualną decyzją banku.


Warto pamiętać, że wakacje kredytowe powodują zwiększenie całkowitego zadłużenia, ponieważ niespłacona rata wraz z odsetkami zostaje dodana przez bank do całego kredytu przez co rośnie miesięczna rata lub wydłuża się okres kredytowania.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10