Rekomendacja S - kredyt na 35 lat i do 80-90% LtV

Data: 23 czerwiec 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Z dniem 18 czerwca  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała Rekomendację S, która dotyczy tzw. dobrych praktyk w zakresie udzielania i zarządzania kredytami hipotecznymi.


Do głównych zmian należy zaliczyć obniżenie wskaźnika LtV do poziomu 80 lub 90 procent dla kredytów hipotecznych. KNF rekomenduje, aby wskaźnik LtV nie przekraczał poziomu 80% w momencie udzielania kredytu lub 90% (pod warunkiem dodatkowego ubezpieczenia lub zabezpieczenia jak np. blokada środków na rachunku bankowym lub zastaw dłużnych papierów wartościowych Skarbu Państwa lub NBP), przy czym dla kredytów mieszkaniowych udzielonych w okresie do 31 grudnia 2014 wartość wskaźnika LtV nie powinna przekraczać poziomu 95%; w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 – 90% LtV; od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 – 85% (lub 90%z dodatkowym zabezpieczeniem). W przypadku kredytów  hipotecznych zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych wskaźnik LtV nie powinien przekraczać 75% lub 80% (z dodatkowym zabezpieczeniem).


Kolejną zmianą jest rekomendacja dotycząca okresu spłaty, gdzie banki powinny rekomendować 25-letni okres spłaty, a maksymalny okresu kredytowania to 35 lat ze szczególnym naciskiem na dochody kredytobiorcy uzyskiwane w okresie emerytalnym.


Rekomendacja także ogranicza dostęp do kredytów walutowych, indeksowanych lub denominowanych, które powinny być ofertowane tylko klientom uzyskującym trwałe dochody w danej walucie.


KNF także oczekuje, aby współczynnik sumy zobowiązań do dochodu nie przekraczał 40% w przypadku kredytobiorców osiągających przeciętne wynagrodzenie w danym regionie zamieszkania  oraz 50% dla pozostałych kredytobiorców.


Tekst Rekomendacji S (PDF)


Wszystkie zalecenia Rekomendacji S mają zacząć obowiązywać nie później niż 1 lipca 2014 roku, a część zaleceń ma zacząć obowiązywać nie później niż od 1 stycznia 2014 roku.


Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego (knf.gov.pl)

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10