Kredyt bez wkładu własnego tylko do końca roku?

Data: 27 marzec 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Proponowana nowelizacja rekomendacji S może spowodować, że 2013 rok będzie należeć do ostatnich w którym kredyt hipoteczny można uzyskać bez posiadania wkładu własnego. Zmiana zakłada wprowadzenie od 2014 roku posiadania 10% wkładu własnego, a od 2015 - 20% środków własnych.


Posiadanie wkładu własnego w wysokości 10%,20% może się okazać dla pewnej grupy kredytobiorców barierą nie do pokonania, która spowoduje ograniczenie liczby udzielanych kredytów. Sposobem na zgromadzenie wymaganego wkładu własnego, może być zaciągnięcie drogiej pożyczki gotówkowej - co znacząco podniesie  całkowity koszt kredytu dla kredytobiorców oraz zwiększy ryzyko utraty płynności finansowej.  


Poza propozycją wymaganego wkładu własnego, prawdopodobnie nastąpi zmiana wyliczania zdolności kredytowej. Obecnie banki uwzględniają 25-letni okres spłaty, po zmianie będzie to 30-letni okres, który będzie służył bankom do obliczania zdolności kredytowej.


Kolejną proponowaną zmianą ma być maksymalny okres spłaty na jaki kredyty hipoteczne będą udzielane .Banki będą mogły udzielać kredytów mieszkaniowych na maksymalnie 35 lat.


Obecnie proponowany projekt zmian rekomendacji S jest sprawą otwartą, o czym świadczy fakt, że Związek Banków Polskich (ZBP) sugeruje Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) rozłożenie w czasie wymaganego wkładu własnego po 5% przez najbliższe cztery lata, zaczynając od 2014 roku.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10