Rosną marże kredytowe

Data: 16 luty 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Z końcem stycznia stopa procentowa WIBOR spadła poniżej 4% - jest to obok marży bankowej, główna składowa służąca do ustalania wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych w złotówkach. Dla osób zainteresowanych kredytami hipotecznymi w złotych jak i spłacających już kredyt jest to dobry sygnał - osoby zadłużone będą płacić niższą ratę, a potencjalnym kredytobiorcą wzrośnie zdolność kredytowa.


Niestety informacje z banków nie napawają optymizmem. Banki zaostrzają politykę kredytową, niekiedy rezygnując z udzielania kredytów na 100% czy 90% wartości nieruchomości. Także marże i koszty okołokredytowe rosną. Warto dodać, że nawet przy skorzystaniu z dodatkowych produktów banku (tzw. cross- sell) otrzymamy wyższą marże.

Sytuacja z kredytami mieszkaniowymi denominowanymi do euro jest podobna. Średnia marża dla kredytów w euro wzrosła z 5,89% do 6,25%. Także ze wzrostem marży, należy się liczyć przy kredycie z dodatkowymi produktami banku.
Warto wspomnieć, że Deutsche Bank udziela kredytów hipotecznych w euro tylko w indywidualnych przypadkach - co oznacza, że pozostało kilka banków na rynku udzielających kredytów w europejskiej walucie.


Raport Narodowego Banku Polskiego dotyczący sytuacji na rynku kredytowym w pierwszym kwartale 2013 roku nie pozostawia złudzeń - banki przewidują spadek popytu na kredyty hipoteczne oraz dalsze zaostrzenie polityki kredytowej co może powodować, że w dalszym ciągu mogą rosnąć marże kredytowe.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10