Kredyty w euro tylko dla zarabiających w EUR?

Data: 17 styczeń 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Znaczący wzrost zainteresowania kredytami walutowymi został zapoczątkowany w 2004 roku i trwał przez blisko cztery i pół roku. W tym czasie złoty umacniał się w stosunku do euro i franka szwajcarskiego, a stopy procentowe w Unii Europejskiej i Szwajcarii były dużo niższe. Tym samym rata kredytu była mniejsza w walucie obcej, a z większą zdolnością kredytową, kredytobiorca mógł otrzymać kredyt walutowy na droższą nieruchomość.


Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), na koniec 2008 roku udział kredytów walutowych w kredytach hipotecznych wyniósł 70%. W latach 2010-2011 przekraczał 20%. Aktualnie odsetek w nowo udzielanych kredytach mieszkaniowych jest niewielki, według  Związku Banków Polskich  na koniec III kw.2012 roku wyniósł tylko 2,6%.  Na mniejszą dostępność kredytów walutowych i w konsekwencji spadek liczby udzielanych kredytów w walutach obcych miał wpływ kryzys finansowy oraz rekomendacje  „ S”  i „T” wydane przez KNF.


Obecnie otrzymanie kredytu we franku szwajcarskim jest już niemożliwe. Natomiast uzyskać kredyt hipoteczny w euro jest niezwykle  trudno, gdyż  restrykcyjna polityka banków sprawia, że są adresowane tylko do zamożnych klientów. KNF planuje w tym roku kolejne ograniczenie, tym razem nowelizacja rekomendacji „S” zakłada, że od sierpnia banki będą mogły oferować kredyty w euro tylko osobom uzyskującym wynagrodzenie w tej walucie.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10