Kredyty mieszkaniowe w 2013 roku

Data: 7 styczeń 2013 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

W pierwszej połowie  2013 roku czeka nas spadek tempa wzrostu gospodarczego i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy. Jednak wielu ekonomistów uważa , że sytuacja ta nie potrwa długo i druga połowa 2013 roku powinna przynieść poprawę.


Na rynku nieruchomości można zaobserwować spadki cen,  jednak nie należy oczekiwać radykalnych zmian cen nieruchomości. Nadpodaż mieszkań, przede wszystkim na rynku pierwotnym powoduje, że klienci mogą negocjować ceny.


W bankach teoretycznie można uzyskać wyższą kwotę kredytu, ponieważ spada stawka WIBOR czyli także oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. WIBOR spadł od końca sierpnia 2012 roku z 5,12% do 4,14% czyli prawie o 1 pkt proc. - przy niezmienionej marży jest wzrost o 33tys.zł (z 300tys.zł) maksymalnej kwoty kredytu.


Z drugiej strony banki podwyższają marże kredytowe w celu zredukowania zdolności kredytowej wynikającej z niższych stóp procentowych .Także zaostrzenie polityki kredytowej czy posiadanie większego wkładu własnego wpływa na zmniejszenie dostępności kredytów.


Dobrą wiadomością dla przyszłych kredytobiorców jest to, że zgodnie z zapowiedziami Komisji Nadzoru Finansowego, w pierwszych miesiącach 2013 roku nastąpi złagodzenie zapisów w dwóch fundamentalnych kwestiach rekomendacji T (odejście od sztywnego wskaźnika relacji rat kredytu do dochodu) oraz rekomendacji S (maksymalny okres kredytowania, jaki można uwzględnić przy obliczaniu zdolności kredytowej). Powyższe zmiany jak i nadpodaż mieszkań na rynku pierwotnym mogą mieć istotny wpływ na ożywienie na  rynku mieszkaniowym i kredytowym.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10