Tańsze kredyty mieszkaniowe w 2013 roku?

Data: 3 grudzień 2012 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Niższą ratę zapłacą osoby już posiadające kredyt hipoteczny zarówno w złotówkach jak i euro. Spadek stawki WIBOR w ostatnich miesiącach wpływa na wysokość raty kredytobiorców, którzy już spłacają kredyt mieszkaniowy w pln. Także klienci zadłużeni w euro mają powody do zadowolenia, gdyż stopa EURIBOR od kilku tygodni notuje historyczne minima.


Niestety dla nowych klientów, banki nie przewidują obniżek marż kredytów mieszkaniowych. Ponadto zakup mieszkania finansowany pieniędzmi z banku może być jeszcze droższy niż obecnie, jeśli liczba potencjalnych klientów jeszcze się skurczy. W ostatnim czasie obniża się maksymalna kwota kredytu mieszkaniowego, co wiąże się ze spadkiem cen nieruchomości. Sytuacja ta może się przełożyć na wzrost kosztów finansowania czy konieczność posiadania większego wkładu własnego przez przyszłych kredytobiorców.

Do końca grudnia obowiązuje programu dopłat do kredytu „Rodzina na swoim”. Natomiast program „Mieszkanie dla młodych”, który ma zastąpić program RNS to raczej ogólna koncepcja, która zanim wejdzie w życie musi przebyć długą drogę legislacyjną.


Banki zapowiadają zakończenie z początkiem 2013 roku, obecnie obowiązujących promocji. Powyższe czynniki mogą spowodować, że początek kolejnego roku będzie okresem stagnacji w kredytach hipotecznych. Dopiero planowana zmiana zapisów Rekomendacji T czy uruchomienie programu „Mieszkanie dla młodych” powinno w znaczący sposób zwiększyć dostępność kredytów.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10