Mniejszy kredyt mieszkaniowy

Data: 19 lipiec 2012 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Rygorystycznie wyliczana zdolność kredytowa oraz rosnąca stawka WIBOR powoduje, że osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny otrzymają kredyt niższy średnio o 20tyś.zł osoby samotne, a w przypadku rodzin jest to ponad 40tyś.zł mniej niż w kwietniu br.


W kwietniu osoba samotna o dochodach w wysokości 7tyś.zł netto, wkład własny w wysokości 20% mogła liczyć na kredyt mieszkaniowy w wysokości 639tyś.zł. Obecnie  jest to kwota 619tyś.zł.


W przypadku rodziny z dwójką dzieci, osiągających dochód miesięczny w kwocie 5tyś.zł netto, bez zobowiązań i wkładu własnego mogła liczyć średnio na 395tyś.zł kredytu, jednak w na przestrzeni ostatnich miesięcy zdolność kredytowa spadła o 11% i wynosi obecnie około 351tyś.zł.


Jednym z głównych czynników, który wpływa na spadek zdolności kredytowej jest rosnąca stawka WIBOR3M, który wpływa na wysokości całkowitego oprocentowania kredytu. Od kwietnia do lipca stawka bazowa WIBOR3M wzrosła o z 4,94 do 5,13%. Wzrost stawki WIBOR wraz z obowiązującymi rekomendacjami KNF powodują, że maksymalna kwota dostępnego kredytu jest niższa niż kilka miesięcy temu.

Szansą na wyższą zdolność kredytową może być obniżenie drugiego składnika oprocentowania, czyli marży bankowej i/lub spadek stawki WIBOR.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10