Kredyt w euro? Nie za wszelką cenę

Data: 3 lipiec 2012 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Dziewięć banków posiada w swojej ofercie kredyty mieszkaniowe w euro, jednak uzyskanie kredytu jest trudne, a czasami niemożliwe. Niektóre banki pomimo  posiadania w ofercie kredytów w EUR, nie udziela ich, proponując klientom kredyty z złotówkach.


Banki oferujące kredyty w EUR wymagają od klientów zarobków w tej walucie lub ponadprzeciętnych dochodów na poziomie np. 12tyś.zł w Deutsche Banku. Często jest też wymagany wkład własny na poziomie 5, 10 lub 20% (BZ WBK). Są też banki jak mBank czy Multibank, które nie wymagają wkładu własnego, jednak dużo zapłacimy za jego brak (przy kredycie 500tyś.zł w euro, prawie7tyś.zł). Opłaty okołokredytowe mogą być wyższe przy kredytach w euro. Ponadto rekomendacja SII Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca kredytów walutowych, mówi  o obciążeniu kredytobiorcy ratami w maksymalnej wysokości 42% jego dochodu. Wszystkie te czynniki powodują, że kredytyw europejskiej walucie są adresowane do nielicznych. Warto zwrócić uwagę na marże, które  w niektórych bankach są tak wysokie, że kredyt hipoteczny w złotych może okazać się tańszy.


Poza tym jak każdy kredyt w walucie jest obarczony ryzykiem kursowym – co w przypadku wzrostu kursu, wzrośnie rata oraz całkowita kwota zadłużenia wyrażona w złotych. Możliwa jest też sytuacja odwrotna i można na tym zyskać. Należy brać pod uwagę oba warianty, mimo iż miesięczna rata kredytu w euro jest bardzo kusząca - niższa o około 20% od takiego samego kredytu w złotówkach, opłacalność kredytu walutowego można ocenić po jego całkowitej spłacie, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania się kursu waluty.


W pierwszym kwartale 2012 roku udział kredytów walutowych spadł o 7,16% do poziomu 15,80%, udział kredytów w złotówkach wynosi 84,20%.Natomiast średnia kwota kredytu w walutach wyniosła  361 471zł, natomiast dla kredytów w złotówkach – 187 865zł.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10