Droższe kredyty mieszkaniowe

Data: 13 czerwiec 2012 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Niedawna decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych, przekłada się na wzrost stopy WIBOR3M, która najczęściej służy bankom do ustalania wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych w złotówkach.


Średnia wysokość stóp procentowych w kwietniu wyniosła 4,94%, natomiast w maju wzrosła do 5,11%.Dla kredytu mieszkaniowego w wysokości 300tyś.zł, przy 30-letnim okresie kredytowania, rata kredytu wzrosła prawie o 40zł. Kredytobiorcy, wzrost wysokości rat odczują w momencie aktualizacji oprocentowania przez bank – w każdym banku, częstotliwość aktualizacji może się różnić.


Słabnące notowania polskiej waluty, powodują także wzrost raty kredytów w walutach obcych, przede wszystkim w euro i frankach szwajcarskich. Zaostrzone warunki udzielania kredytów hipotecznych powodują, że kredyty w walucie są coraz mniej dostępne oraz adresowane do klientów, którzy uzyskują dochody powyżej 10tyś.zł netto.


Niewykluczone, że w kolejnych miesiącach marże kredytów mieszkaniowych mogą wzrosnąć. W ofercie standardowej dla kredytu w złotówkach, średnia marża wyniosła w maju 2,13%. W ofercie z zakupem dodatkowych produktów banku, średnia marża wyniosła 1,39%.Średnia marża dla kredytów w euro wzrosła - w przypadku oferty standardowej z 5,36% do 5,43% oraz w przypadku cross-sellingu o 0,13pkt proc. do poziomu 3,56%.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10