Wpływ lokalizacji na zdolność kredytową

Data: 28 maj 2012 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Większość osób zdaję sobie sprawę, że zdolność kredytowa jest obliczana na podstawie m.in. wysokości wynagrodzenia, ilości osób na utrzymaniu, kosztów mieszkaniowych czy historii spłaty innych zobowiązań. Szeroko dostępne „kalkulatory do obliczania zdolności kredytowej” informują w dużym uproszczeniu o maksymalnej kwocie dostępnego kredytu mieszkaniowego o jaki możemy się  starać.

 

Każdy z banków nieznacznie różni się  sposobem obliczania możliwości finansowych kredytobiorcy, co powoduje, że maksymalna kwota kredytu może się różnić , w zależności od banku. Natomiast niewiele osób wie, że nawet w ramach jednego banku  można otrzymać niższą lub wyższą kwotę kredytu, ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorców czy lokalizację nieruchomości.

 

Pamiętajmy, że we wniosku kredytowym deklarujemy miesięczne koszty utrzymania oraz koszty utrzymania nieruchomości. Zadeklarowanie bardzo niskich kosztów utrzymania, nieadekwatnych do lokalizacji nieruchomości czy miejsca zamieszkania, spowoduje, że bank zastosuje swoje minimalne stawki. Według banków najwyższe koszty utrzymania dotyczą miast wojewódzkich , a w szczególności Warszawy.

 

Dla rodziny 3-osobowej o łącznych dochodach 3tyś.zł netto, brak innych zobowiązań, maksymalna dostępna kwota kredytu w złotówkach wynosi: 1. w Citi Handlowym - 89tyś.zł Warszawa; 194tyś.zł Gdańsk; 135tyś.zł Kraków;215tyś.zł powiat augustowski;  2. w Credit Agricole - 149382zł Warszawa; 179775zł Kraków; 3. Millennium Bank – 165tyś.zł Warszawa; 191tyś.zł Wrocław.

 

Jak widać na powyższym przykładzie zdolność kredytowa najniższa jest w Warszawie, w innych miastach maksymalna kwota kredytu do uzyskania jest wyższa nawet o kilkanaście procent.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10