Niższa rata kredytu mieszkaniowego

Data: 16 kwiecień 2012 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Czasami dochodzi do sytuacji, w których rata kredytu hipotecznego może stanowić zbyt duże obciążenie domowego budżetu. Warto wiedzieć, że sposobów na zmniejszenie wysokości rat jest kilka. Najlepszym rozwiązaniem jest wynegocjowanie w banku niższej marży kredytowej. W przypadku kredytu na 300tyś.zł w ratach równych rozłożonych na 30 lat, zmiana oprocentowania z 6,8 na 5,8% w ujęciu rocznym, pozwoli na oszczędności około 200zł w miesięcznych ratach, a ponadto maleje suma zapłaconych odsetek.

 

Kolejne rozwiązania pozwalają również obniżyć wysokość raty, jednak wpływają na całkowite zadłużenie i nie są już tak korzystne jak powyższy przykład. Popularnym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu kredytowania – np. do 40 lat. W ten sposób uzyskamy niższą ratę o 135zł, ale o około 170tyś.zł zapłacimy więcej odsetek niż w przypadku kredytu mieszkaniowego na 30lat.

 

Zmiana rat malejących na raty równe, pozwala na oszczędności około 400-500zł miesięcznie w pierwszych latach kredytowania, natomiast wzrośnie koszt kredytu o ponad 100tyś.zł.

 

Bankowe „wakacje kredytowe”  to możliwość zawieszenia spłaty od 1 do 6 rat w zależności od banku – spłacane są tylko odsetki od kredytu lub całkowicie zawieszona zostaje spłata raty. „Zawieszona rata” zostanie dodana do całkowitego zadłużenia lub wpłynie na wydłużenie okresu kredytowania.

 

Dla osób posiadających zadłużenie w walutach obcych interesującym rozwiązaniem jest możliwość zakupu waluty w kantorach internetowych, gdzie kursy są niejednokrotnie atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych kantorach.

 

Źródło: Gazeta Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10