Ustawa deweloperska

Data: 14 marzec 2012 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Realizacja rekomendacji KNF czy wygaszanie programu dopłat do kredytów mieszkaniowych istotnie wpłynęły na dostępność kredytów hipotecznych. Z kolei planowane wejście w życie ustawy deweloperskiej może ograniczyć podaż mieszkań na rynku pierwotnym.

 

Uchwalona 16 września 2011r. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 13777) ma wejść w życie 29 kwietnia 2012r.

Ustawa ta spowoduje nałożenie dodatkowych obowiązków na deweloperów i to zarówno formalno-prawnych jak i finansowych. Ustawa w swym założeniu ma na celu  ochronę kupującego przed niewywiązywaniem się  firmy deweloperskiej z podpisanych umów lub bankructwem dewelopera. Wśród nowych obowiązków dewelopera będzie: założenie rachunku powierniczego dla inwestycji, wydawanie prospektu informacyjnego na temat inwestycji oraz podpisywania umów w formie aktu notarialnego.

 

W prospekcie inwestycyjnym mają się znaleźć takie informacje jak m.in. opis stanu prawnego nieruchomości, standardu i powierzchni mieszkania, ale także informacje o planowanych zmianach w promieniu 1km (np. budowie dróg czy zakładów utylizacji odpadów).

 

Podpisywanie umów (również wstępnych) w formie aktu notarialnego wpłynie na jakość stosunków prawnych jak i możliwości wycofania się z umowy przez obie strony. Klient mimo wszystko będzie mógł się wycofać z umowy (w tym potwierdzonej notarialnie) jeśli stan faktyczny nieruchomości będzie niezgodny z ofertą z prospektu informacyjnego.

 

Najbardziej kontrowersyjna dla deweloperów jest zmiana w postaci prowadzenia rachunku powierniczego dla inwestycji, spowoduje odcięcie możliwości finansowania prac z pieniędzy wpłacanych przez klientów jak to miało miejsce do tej pory. Pieniądze z rachunku powierniczego będą wypłacane w miarę postępu prac, jednak może to spowodować, że deweloperzy zmuszeni zostaną do szukania innego źródła finansowania, a banki ostrożnie podchodzą do tej branży.

Dodatkowym problemem może być również odmowa banku na prowadzenie rachunku powierniczego (np. deweloper nie posiada historii kredytowej), tym samym może dojść do sytuacji gdy firma nie będzie mogła prowadzić działalności. Ponadto bank w każdej chwili może wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku.

 

Źródło: Gazeta Prawna

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10