Co to jest kredyt mieszkaniowy?

Data: 12 sierpień 2011 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Kredyty hipoteczne - zamiennie określane jako kredyty mieszkaniowe, kredyty pod zastaw nieruchomości czy kredyty pod hipotekę są to długoterminowe kredyty bankowe, z okresem kredytowania od 20 do nawet 50 lat, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości. W odróżnieniu od innych rodzajów kredytów, są tańsze i pewne elemety składowe kredytu mogą być negocjowane. Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić dwie kategorie:

 

Kredyt mieszkaniowy - przeznaczony jest na zakup mieszkania, domu, jak i działki na której będziemy budować dom. Przeznaczenie kredytu może być różne w zależności od Banku (np. w Alior Banku, kredyt możesz przeznaczyć na inny cel niż mieszkaniowy, pod warunkiem, że powierzchnia komercyjna nie przekroczy 50% powierzchni użytkowej nieruchomości mieszkalnej). Dokumenty jakie należy przedstawić w banku starając się o kredyt na zakup gotowego mieszkania lub domu to m.in.: akt nabycia nieruchomości, dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem, zaświadczenie o dochodach, PIT roczny, wycenę. Każdy bank ze względu na własne procedury, może poprosić o dodatkowe dokumenty.

 

Kredyt na budowę domu - aby otrzymać kredyt i rozpocząć budowę domu, należy przedstawić poza dokumentami potwierdzającymi dochody kredytobiorcy/kredytobiorców takie dokumenty jak m.in.: pozowolenie na budowę, projekt, kosztorys, harmonogram prac. Bank wypłaca kredyt transzami, pierwszą transzę kredytobiorca otzymuje by rozpocząć prace budowlane. Po wykonaniu części prac, nastepuje kontrola wydanych pieniędzy z harmonogramem prac. W przypadku nie dotrzymania terminów, należy bezzwłocznie pisemnie powiadomić bank. Zatwierdzonego przez bank projektu budowlanego w żaden sposób nie można zmieniać - zmiana może spowodować wypowiedzenie umowy kredytowej.

Eksperci finansowi

doradztwo finansowe

Masz wątpliwości? Wyślij bezpłatny formularz kontaktowy i umów się na spotkanie z ekspertem finansowym, kontakt w 24h.

Ranking Top 7 ofert 2019

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.11 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.41 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10

Ranking - miejsce 7
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.10 na 10