Co to jest kredyt mieszkaniowy?

Data: 12 sierpień 2011 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Kredyty hipoteczne - zamiennie określane jako kredyty mieszkaniowe, kredyty pod zastaw nieruchomości czy kredyty pod hipotekę są to długoterminowe kredyty bankowe, z okresem kredytowania od 20 do nawet 50 lat, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości. W odróżnieniu od innych rodzajów kredytów, są tańsze i pewne elemety składowe kredytu mogą być negocjowane. Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić dwie kategorie:

 

Kredyt mieszkaniowy - przeznaczony jest na zakup mieszkania, domu, jak i działki na której będziemy budować dom. Przeznaczenie kredytu może być różne w zależności od Banku (np. w Alior Banku, kredyt możesz przeznaczyć na inny cel niż mieszkaniowy, pod warunkiem, że powierzchnia komercyjna nie przekroczy 50% powierzchni użytkowej nieruchomości mieszkalnej). Dokumenty jakie należy przedstawić w banku starając się o kredyt na zakup gotowego mieszkania lub domu to m.in.: akt nabycia nieruchomości, dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem, zaświadczenie o dochodach, PIT roczny, wycenę. Każdy bank ze względu na własne procedury, może poprosić o dodatkowe dokumenty.

 

Kredyt na budowę domu - aby otrzymać kredyt i rozpocząć budowę domu, należy przedstawić poza dokumentami potwierdzającymi dochody kredytobiorcy/kredytobiorców takie dokumenty jak m.in.: pozowolenie na budowę, projekt, kosztorys, harmonogram prac. Bank wypłaca kredyt transzami, pierwszą transzę kredytobiorca otzymuje by rozpocząć prace budowlane. Po wykonaniu części prac, nastepuje kontrola wydanych pieniędzy z harmonogramem prac. W przypadku nie dotrzymania terminów, należy bezzwłocznie pisemnie powiadomić bank. Zatwierdzonego przez bank projektu budowlanego w żaden sposób nie można zmieniać - zmiana może spowodować wypowiedzenie umowy kredytowej.

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10