Nowa ustawa od 18 grudnia 2011

Data: 7 grudzień 2011 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Dla osób, które już złożyły wniosek o kredyt hipoteczny powinny podpisać umowę przed 18 grudnia. Po tej dacie bank może zacząć procedurę od początku i wymagać złożenia nowego wniosku kredytowego.

 

Skąd to zamieszanie?

Wszystko wynika z dostosowania naszego prawa do dyrektywy UE w sprawie umów o kredyt konsumencki.  Obecnie wszystkie zobowiązania do 80tyś.zł reguluje ustawa o kredycie konsumenckim. Natomiast w nowym pojęciu kredytu konsumenckiego będą się mieścić kredyty i pożyczki do kwoty 255 tys. zł.

Kontrowersyjna jest kwestia tego, czy za kredyt konsumencki można uznać kredyt hipoteczny, bo ustawa nie jest tu precyzyjna.

 

Bez ukrytych kosztów

Kolejną zmianą mają być łatwo dostępne informacje na temat warunków kredytu hipotecznego. Informacje te będą dostępne w specjalnym formularzu jednakowym dla wszystkich banków, dzięki czemu klient będzie mógł porównać  oferty z konkurencją i wybrać najlepszą ofertę.

 

Prowizja w gotówce?

W części ustawy odnoszącej się  do słowniczka pojęć, a dokładniej do definicji całkowitej kwoty kredytu – pojawia się problem interpretacyjny.  Całkowita kwota kredytu to łączna kwota jaką bank udostępnia kredytobiorcy z tytułu umowy kredytowej.  Problemem stanowi prowizja – czy prowizja, która jest kredytowana przez bank można doliczona do kwoty kredytu?.

Kredytowanie prowizji przez banki  jest częstą praktyką. Koszt prowizji jest wyższy (naliczane odsetki), natomiast klient nie płaci prowizji w gotówce.  7500zł (3% prowizji od 250tyś.zł) tyle zapłaci kredytobiorca, gdyby bank nie mógł doliczyć prowizji do kwoty kredytu na takich warunkach, jak obecnie. Wśród banków nie ma zgody co do tego, jak rozumieć ustawę w tej części.

 

14 dni na odstąpienie od kredytu

Inną ważną zmianą jest zwiększenie z 10 do 14 dni na odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki bez podania przyczyny.

Kilka banków zapowiedziało, że kredytobiorcy, którzy złożyli wnioski kredytowe,  ale do 18 grudnia nie podpiszą umowy, będą musieli na nowo złożyć wniosek. Prawdopodobnie inne banki postąpią w ten sam sposób.

 

Źródło:  Home Broker, wp.pl

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10