Ustawa antyspreadowa kup walutę w internecie

Data: 28 październik 2011 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

O ustawie antyspreadowej

Od niespełna dwóch miesięcy obowiązuje tzw. ustawa antyspreadowa. Dzięki ustawie banki zobowiązane są do przyjmowania rat kredytów zarówno w złotówkach, jak i w walutach, w których kredytobiorcy posiadają zobowiązania bez dodatkowych kosztów. Tym samym jeśli posiadasz kredyt mieszkaniowy (np. w euro) to masz możliwość zakupu EUR w kantorze i możesz wpłacić bezpośrednio na rachunek. Atrakcyjniejszy kurs w kantorze pozwoli Ci na oszczędzenie od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od wysokości raty kredytowej. Kilkanaście złotych, może być znaczącą kwotą w perspektywie zobowiązania na kilkadziesiąt lat.

Kredytobiorcy, którzy dotychczas spłacali raty kredytu walutowego w złotówkach, a chcą spłacać raty bezpośrednio w walucie powinny poinformować bank, w celu uniknięcia nieporozumień.

Istotną zmianą jest również to, że w nowych umowach kredytowych będzie musiała zostać zapisana wartość spreadu, co pozwoli na oszacowanie jednego z ważniejszych kosztów wpływających na atrakcyjność kredytu walutowego.

 

Kantory internetowe

Poza możliwością wpłaty raty kredytu w walucie bezpośrednio w banku, również możesz wykonać przelew z innego banku. Ciekawostką są internetowe kantory, które oferują możliwość zakupu waluty po bardzo atrakcyjnej cenie bez wychodzenia z domu. Spread w kantorach internetowych jest niższy niż w stacjonarnych kantorach. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba klientów oraz transakcji przeprowadzanych w kantorach internetowych.

Jednak zanim zdecydujesz się wymienić pieniądze w kantorze internetowym, dokładnie sprawdź wiarygodność takiego kantoru. Zgodnie z polskim prawem, waluty można wymieniać tylko w kantorach i bankach. Mimo, iż w żadnym kodeksie nie ma sformułowania „kantor internetowy” to pieczę nad nimi sprawuje NBP.

Jednym z serwisów godnych uwagi jest Walutomat, który wyszedł naprzeciw oczekiwaniom i zarejestrował się jako kantor (spełnia wszystkie wymagania).

 

Źródło: wp.pl, egospodarka.pl

Eksperci finansowi

doradztwo finansowe

Masz wątpliwości? Wyślij bezpłatny formularz kontaktowy i umów się na spotkanie z ekspertem finansowym, kontakt w 24h.

Ranking Top 7 ofert 2019

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.11 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.41 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10

Ranking - miejsce 7
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.10 na 10