Kredyty mieszkaniowe ze stałym oprocentowaniem

Data: 5 maj 2015 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Jeden z największych banków dąży do wprowadzenia oferty kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu w miejsce kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Inne banki rozważają wprowadzenie do oferty kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu (w mBanku trwają prace na takim produktem).

Główną zaletą kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu jest niezmienność wysokości raty. Obecnie rekordowo niskie stopy procentowe i ryzyko ich wzrostu może negatywnie oddziaływać na zdolność kredytobiorców do spłaty kredytu w przyszłości.

Niestety, kredyty ze stałym oprocentowaniem mają obowiązywać jedynie przez pierwsze 5-7 lat spłaty kredytu. Po tym okresie będzie możliwość przejścia na oprocentowanie zmienne (marża banku + WIBOR) lub odnowienia stałej stopy procentowej.

Koncepcja wprowadzenia kredytów o stałym oprocentowaniu ściśle powiązana jest ze specjalistycznymi bankami hipotecznymi, które mogą emitować listy zastawne będące źródłem długoterminowego, stabilnego finansowania. List zastawny w odróżnieniu od depozytu nie może zostać wycofany przed terminem.

Obecnie działają trzy banki hipoteczne: mBank hipoteczny, Pekao hipoteczny, PKO Bank hipoteczny, a kolejne banki złożyły wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na utworzenie banku hipotecznego.

Największą przeszkodą w dostępie do kredytów mieszkaniowych ze stałym oprocentowaniem na szeroką skalę jest niezaakceptowany projekt nowelizacji przepisów dotyczących listów zastawnych, który uniemożliwa zakup listów zastawnych przez inwestorów zagranicznych.

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10