Wysoki kurs franka szwajcarskiego

Data: 26 styczeń 2015 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

W czwartek 15 stycznia 2015 roku po niespodziewanej decyzji Narodowego Banku Szwajcarii (SNB), frank szwajcarski osiągnął poziom 5,19 zł. Po chwilowym przebiciu 5 zł, kurs spadł w okolice 4,2-4,3 zł, jednak jest to więcej o ponad 60 groszy niż dzień wcześniej. Wysoki kurs franka szwajcarskiego, automatycznie podniósł wysokość miesięcznej raty oraz kwotę całkowitego zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w szwajcarskiej walucie. Sytuacja ta dotyczy około 700 tys. Polaków, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w helweckiej walucie.

Wymieniaj waluty taniej niż w bankach i kantorach

SNB poza rezygnacją z obrony minimalnego kursu wymiany franka szwajcarskiego (CHF) na euro (EUR), obniżył stopy procentowe z -0,25% na -0,75%. Obniżka stóp procentowych szybko znalazła odzwierciedlenie w notowaniach wskaźnika LIBOR 3M CHF, który większość banków używa do aktualizacji oprocentowania kredytów mieszkaniowych wyrażonych we franku szwajcarskim. Obniżenie oprocentowania powinno nastąpić najpóźniej pod koniec marca.

Związek Banków Polskich (ZBP)
W związku ze skokowym wzrostem kursu franka szwajcarskiego wobec złotówki, zarząd Związku Banków Polskich zwrócił się do banków - Członków ZBP, które udzielały kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich z propozycją wdrożenia pakietu działań, mających na celu dostosowanie obsługi tych kredytów do aktualnych możliwości kredytobiorców.

Oficjalne stanowisko ZBP w sprawie skokowego wzrostu kursu CHF (PDF)

ZBP zaproponował m.in. uwzględnienie przez banki ujemnej stawki LIBOR, czasowe zmniejszenie spreadu walutowego, wydłużenie okresu spłaty na wniosek kredytobiorcy, brak prowizji za przewalutowanie kredytu z CHF na PLN po średnim kursie NBP, a także propozycję by banki zrezygnowały z żądania dodatkowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia dla kredytobiorców, którzy terminowo regulują raty. Niektóre banki zapowiedziały wprowadzenie niektórych rekomendacji.

Ujemny LIBOR CHF
Kilka lat temu bankowcy nie przewidzieli możliwości ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii, dlatego niektóre banki mogą nie chcieć uwzględnić spadku stóp procentowych poniżej 0. Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęły:

- Raiffeisen Polbank, który będzie uwzględniał ujemną stawkę LIBOR. Raiffeisen Polbank nie zamierza wymagać dodatkowych zabezpieczeń dla kredytów indeksowanych w CHF.

- ING Bank Śląski już od grudnia 2014 obniża oprocentowanie kredytów w CHF o ujemną stawkę LIBOR (marża jest pomniejszana o ujemną stopę). Do końca 2015 roku ING rozlicza raty kredytu w CHF po średnim kursie NBP.

- Getin Bank podjął decyzję o uwzględnieniu ujemnej stawki LIBOR w obliczaniu rat kredytowych, jednak zgodnie z obowiązującymi regulacjami oprocentowanie nie może być mniejsze niż 0.

- PKO BP uwzględni ujemną stawkę LIBOR, a od 27 stycznia do 30 czerwca będzie stosował 1% spread przy obsłudze kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich oraz umożliwi wydłużenie okresu spłaty w ramach maksymalnego okresu kredytowania.

- mBank uwzględni ujemną stawkę LIBOR.
Ujemna stawka LIBOR w niewielkim stopniu złagodzi wzrost miesięcznej raty.

Źródło: banki, zbp.pl

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10