Kredyty hipoteczne w świetle rekomendacji S

Data: 11 sierpień 2014 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Według obowiązującej Rekomendacji S, dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, od lipca 2014 roku banki mogą udzielać kredytów hipotecznych tylko w tej walucie, w której przyszły kredytobiorca uzyskuje dochód.

Tym samym kredytobiorcy zarabiający w złotówkach nie mogą się zadłużyć np. w euro i odwrotnie. Rekomendacja dotyczy także osób z wysokim dochodem.


Zgodnie z Rekomendacją 6, która brzmi:

„Bank powinien udzielać klientom detalicznym kredytów zabezpieczonych hipotecznie wyłącznie w walucie, w jakiej uzyskują oni dochód, także w przypadku klientów o wysokich dochodach.”


W przypadku, gdy kredytobiorca osiąga dochód w różnych walutach to waluta kredytu mieszkaniowego musi być zgodna z walutą najwyższego dochodu. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S, pierwszy lipca był ostateczną datą na wprowadzenie wszystkich zapisów Rekomendacji S.


Prawdopodobnie wprowadzenie tej Rekomendacji przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) miało zniechęcić przyszłych kredytobiorców przed zaciąganiem kredytów mieszkaniowych w obcej walucie oraz zlikwidować ryzyko kursowe z tym związane.


Z drugiej strony wprowadzenie tej Rekomendacji może mieć bardzo poważne konsekwencje dla Polaków pracujących za granicą, którzy planują zakup mieszkania w Polsce przy pomocy finansowania z banku.
Gdy uzyskujemy wynagrodzenie np. w euro, to jedyny dostępny kredyt mieszkaniowy będzie także w euro. Niestety kredyty hipoteczne w euro oferuje tylko kilka banków, a warunki kredytowania i wysokość marż jest mniej korzystna niż w powszechnie dostępnych kredytach złotówkowych.
W trudnej sytuacji także znajdują się osoby uzyskujące dochody w innych walutach np. koronach norweskich. Na chwilę obecną nie ma banku, który oferuje kredyt w tej walucie. Rozwiązaniem mogą być zagraniczne banki, jednak niezbyt chętnie udzielają kredytów na nieruchomości w innym kraju.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10