Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Data: 4 czerwiec 2014 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Od kilku miesięcy można zaobserwować niewielki wzrost kosztu kredytu, pomimo niskich stóp procentowych. Przyczyny należy szukać w bankach, które podnoszą marże kredytów mieszkaniowych.


Z deklaracji banków wynika, że średnio zarabiająca rodzina może uzyskać kredyt mieszkaniowy w wysokości nawet 500 tys.zł, singiel – 300 tys.zł, jednak banki przebierają w klientach. Natomiast klienci, którzy przejdą procedury bankowe i tak pożyczają średnio około 200 tys.zł.


Na przykładzie rodziny z dzieckiem, która uzyskuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5732zł netto. W jednym banku mogą liczyć na kredyt hipoteczny na maksymalnie 430 tys.zł, a w innym mogą otrzymać prawie 605 tys.zł kredytu.


W przypadku, gdy zdolność kredytowa klienta jest niska, powinien sprawdzić swoje możliwości w innych bankach. Warto wiedzieć, że niewielka rata kredytu gotówkowego czy limit na koncie, karcie kredytowej może znacznie obniżyć zdolność kredytową. Nawet niewykorzystywane limity kredytowe są brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej.


Inna możliwość zwiększenia zdolności kredytowej to wydłużenie okresu kredytowania. Wydłużenie o 5 lat (do 30 lat) okresu spłaty, kredytu w wysokości 300 tys.zł z oprocentowaniem 4,7% spowoduje obniżenie raty o 156zł do kwoty 1556zł. Wydłużenie o kolejne 5 lat (do maksymalnych 35 lat) obniży ratę do kwoty 1456zł. Tym samym wydłużenie okresu kredytowania o 10 lat to niższa rata o 256 zł i większa zdolność kredytowa o kilkanaście tysięcy złotych. Jednak zwiększenie okresu spłaty to także wyższe odsetki. Wydłużenie okresu spłaty o 10 lat spowoduje zwiększenie łącznego kosztu kredytu o ponad 101 tys.zł.


Kolejnym sposobem na podniesienie zdolności kredytowej jest współkredytobiorca. Maksymalna ilość współkredytobiorców jest zależna od banku – są banki, które uwzględnią dochody nawet sześciu osób. Należy pamiętać o wieku dobierając współkredytobiorców, ponieważ banki okres spłaty dostosowują do najstarszej z osób wnioskujących o kredyt. W rezultacie bank może się zgodzić na kredyt na 20 lat, zamiast planowanego 35-letniego okresu spłaty, co natychmiast przełoży się na wysokość raty i w efekcie może spowodować decyzję odmowną banku w wyniku zbyt wysokiej raty w odniesieniu do dochodów.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10