Ranking kredytów mieszkaniowych

Data: 23 kwiecień 2014 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

W kwietniu wzrosła średnia marża dla kredytów mieszkaniowych w złotych, w ramach sprzedaży wiązanej z innymi produktami (tzw. cross-sell). Przeciętnie marża wynosi 1,80% i na taką ofertę może liczyć 3-osobowa rodzina pożyczając 270 tys. zł na mieszkanie o wartości 300 tys. zł, przy założeniu, że oboje małżonków pracują i uzyskują dochód na poziomie 6 tys. zł oraz nie posiadają innych zobowiązań.


Marże banków
Porównując wysokość marż, które można było uzyskać w styczniu 2014 roku, połowa banków podwyższyła marże, trzy obniżyły, a cztery banki pozostawiły marże na takim samym poziomie. O 0,1 pkt. proc. wzrosły marże minimalne w PKO BP, Banku Zachodnim WBK i wynoszą odpowiednio w PKO BP – 1,67% od drugiego roku oraz 1,59% w BZ WBK. O około 0,2% pkt. proc. wzrosła marża w m.in. w EuroBanku (1,63%), Getin Banku (1,77%), Pocztowy (1,97%) Millennium(2,19%).
Największe cięcie dokonał Deutsche Bank obniżając marżę o 0,36 p.p. do poziomu 1,59%.


Maksymalna zdolność kredytowa
Nasza modelowa rodzina największą kwotę kredytu otrzyma w Banku Pekao – 614 tys. zł. Drugie miejsce pod tym względem zajął mBank – 572,8 tys. zł. Trzecie miejsce w rankingu zajął Deutsche Bank – 570 tys. zł.
W środku rankingu znajdują się m.in. Alior Bank (561,1 tys. zł), BGŻ (555,5 tys. zł), PKO BP (532,7 tys. zł), BZ WBK (523,4 tys. zł)
Z kolei pierwsze miejsce od końca zajmuje Bank Pocztowy – 461,7 tys. zł. Kolejne miejsca zajmują Nordea Bank (469,5 tys. zł) oraz Credit Agricole (503 tys. zł).


Ranking kredytów mieszkaniowych
Przy tworzeniu rankingu poddane analizie zostały: wysokość marży i prowizji, koszty ubezpieczeń i wcześniejszej spłaty, warunki i atrakcyjność produktów sprzedaży wiązanej, maksymalny okres kredytowania i wysokość oferowanego LTV, a także wielkość sprzedaży.


Na podstawie tych danych pierwsze miejsce w rankingu kredytów hipotecznych zajęła oferta banku Pekao S.A.
Kredyt hipoteczny w Pekao jest dostępny w dwóch opcjach – ze stałą marżą 1,64% przez cały okres kredytowania oraz niższą (1,34%) przez pierwsze 2 lata i 1,64% przez pozostały okres spłaty. W obu wariantach należy zapłacić prowizję, która wynosi odpowiednio 1,65% i 1,95%. W sprzedaży wiązanej trzeba otworzyć Eurokonto i zasilać regularnie z tytułu wynagrodzenia, kartę debetową, kartę kredytową lub wykupić ubezpieczenia nieruchomości. W Pekao wystarczy tylko 3258zł, aby otrzymać kredyt w przypadku powyższej modelowej rodziny. Do minusów należy zaliczyć prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, którą bank pobierze przez cały okres kredytowania.


Drugą pozycję w rankingu zajęła oferta kredytu mieszkaniowego w PKO BP. PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem pod względem sprzedaży kredytów. Przez pierwszy rok marża wynosi 1,1%, w kolejnych lata spłaty wynosi 1,67%. Z kredytem należy wykupić czteroletnie ubezpieczenie od utraty pracy i hospitalizacji ze składką 3,25%, otworzyć konto i aktywować kartę kredytową. Minimalny dochód, aby uzyskać 270 tys. zł kredytu to 3980zł. W PKO BP także nie da się uniknąć prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu, która obowiązuje przez cały okres spłaty.


Trzecie miejsce w rankingu zajęły ex aequo oferty kredytu mieszkaniowego w BNP Paribas i Deutsche Banku.
BNP Paribas oferuje najniższą marżę w tym zestawieniu - 1,45%. W przypadku, gdy klient nie zdecyduje się na zakup ubezpieczenia nieruchomości, pobierze dodatkowo prowizję wynoszącą 1,5%. Minimalny dochód do uzyskania 270 tys. zł kredytu to 3309zł. Niezbędne jest otwarcie konta bankowego i zasilanie kwotą co najmniej 1000zł, w przeciwnym przypadku koszt utrzymania konta wyniesie 15 zł/miesięcznie. Wydatkiem będzie ubezpieczenie na życie, które musi zostać utrzymane przez cały okres kredytowania – składka miesięczna to 0,046% zadłużenia. Wcześniejsza spłata kredytu bez zapłaty prowizji jest możliwa w zależności od oferty – po 3 lub 5 latach od uruchomienia kredytu.


Kredyt mieszkaniowy w Deutsche Banku to 1,59% marży i 0% prowizji. Do warunków, które należy spełnić to minimalny dochód od 4000 zł. Należy skorzystać z ubezpieczeń (przynajmniej przez 5 lat) ze składką 1,8% wartości zadłużenia przez pierwsze dwa lata, a później 0,42%. Standardem jest konto i karta kredytowa. Deutsche Bank pobierze składkę za ubezpieczenie brakującego wkładu własnego.


Źródło: Open Finance

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10