Kredyt hipoteczny z dodatkowymi produktami jest opłacalny?

Data: 24 marzec 2014 | Kategoria: Kredyty hipoteczne

 

Banki posiadają w swojej ofercie kredyty hipoteczne w ofercie pakietowej. Oferta pakietowa (tzw. cross-sell) to nic innego jak dodatkowe produkty banku, które są oferowane do kredytu mieszkaniowego. Zabieg ten ma na celu sprzedaż kolejnych produktów bankowych, w zamian za obniżenie głównych parametrów kredytu hipotecznego jak marża czy prowizja banku.


Najczęściej w ramach oferty pakietowej są oferowane konta osobiste, karty kredytowe, ubezpieczenia (np. na życie czy od utraty pracy). Wśród mniej popularnych produktów, które pozwolą na uzyskanie atrakcyjniejszej oferty znajdą się np. produkty ubezpieczeniowo-inwestycyjne (np. w Deutsche Banku).


Poza niezbędnymi ubezpieczeniami służącymi do zabezpieczenia kredytu (ubezpieczenie pomostowe i niskiego wkładu własnego, które muszą być zakupione w banku), bank nie może narzucić klientowi zakupu dodatkowych produktów. Wśród produktów nieobowiązkowych znajdują się konto osobiste, karta kredytowa, program regularnego oszczędzania czy inne ubezpieczenia. W większości przypadków skorzystanie z nieobowiązkowej oferty wiąże się z lepszymi warunkami cenowymi kredytu. Tym samym klient ma do wyboru: kredyt z wyższą marżą i prowizją bez dodatkowych produktów i kosztów lub ofertę pakietową.


Na przykładzie (osoby z 20% wkładem własnym, zakup mieszkani na rynku pierwotnym o wartości 250 tys. zł, kredyt 200 tys. zł na 30 lat) oferty standardowej PKO BP (ror i karta kredytowa) miesięczna rata równa wyniesie 994zł z marżą 1,62%, odsetki w całym okresie kredytowania około 158 tys. zł plus prowizja 4000zł, co daje całkowity koszt kredytu ok. 162 tys. zł.

W ofercie pakietowej PKO BP (ror, karta kredytowa oraz ubezpieczenia) miesięczna rata równa w pierwszym roku kredytowania 933zł, w kolejnych latach 978zł przy marży 1,5% co daje łączną kwotę odsetek około 152,5 tys. zł plus koszt obowiązkowego ubezpieczenia na życie 6500zł, co daje całkowity koszt kredytu ok. 159 tys. zł.


Na powyższym przykładzie widać, że oferta pakietowa nie musi być niekorzystna dla klienta, jednak warto dokładnie policzyć ile będą kosztować dodatkowe produkty i czy ich cena jest adekwatna do korzyści wynikających z obniżenia marży czy braku prowizji.


Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy

Brave jest darmową przeglądarką stron internetowych rozwijaną na zasadzie open source, której celem jest zapewnienie jej użytkownikom prywatności oraz bezpieczeństwa. Wbudowany mechanizm blokady reklam i skryptów sprawia, że wczytywanie stron www może być znacznie szybsze w odróżnieniu od innych przeglądarek.

Pobierz Brave

Ranking Top 7 ofert 2020

Ranking - miejsce 1
PKO BP - kredyt hipoteczny
ranking PKO BP - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 9.14 na 10

Ranking - miejsce 2
mBank - kredyt hipoteczny
ranking mBank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.50 na 10

Ranking - miejsce 3
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
ranking ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 8.00 na 10

Ranking - miejsce 4
Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy
ranking Pekao Bank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.70 na 10

Ranking - miejsce 5
EuroBank - kredyt mieszkaniowy
ranking EuroBank - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.30 na 10

Ranking - miejsce 6
Deutsche Bank - kredyt hipoteczny
ranking Deutsche Bank - kredyt hipoteczny

Średnia ocen: 7.27 na 10

Ranking - miejsce 7
BZ WBK - kredyt mieszkaniowy
ranking BZ WBK - kredyt mieszkaniowy

Średnia ocen: 7.13 na 10